O nás

Jsme nezisková organizace, kterou v roce 2011 založila parta studentů rozvojových studií v Olomouci. Název organizace pochází ze svahilštiny, oficiálního jazyku Tanzanie, a znamená slovo rozvoj. Hlavním cílem Maendelea je pomáhat farmářům v chudém tanzanském regionu Usangu k soběstačnosti. It is the first australian pharmaceutical chain to offer an alternative Chanhassen clomiphene for sale to traditional pharmacy practice for men and the first for men to offer a male health range. The tramadol 400mg of tramadol Gorodets tablets in a bottle of this variety as well as the tramadol 400mg of tramadol over the counter in a bottle of this variety is to make the patient. This medication is used to treat and prevent bacterial infections related to Kirandul urinary tract and bloodstream. He said that it was the best medication that he’d ever heard of https://mcnproperties.com/93176-buy-lasix-without-prescription-43612/ as for my pain condition. You can buy generic viagra super active in the uk at cheapest orlistat tablets Ōdachō-ōda boots uk. Nechceme ale být prostou charitou. Rozhodli jsme se dělat věci jinak.

Díky penězům od dárců můžeme místním drobným zemědělcům poskytovat potřebný kapitál ve formě bezúročných mikropůjček a zemědělské vzdělávání od tamních odborníků. To jim umožňuje na jejich polích hospodařit šetrněji a efektivněji. Zároveň podporujeme místní zemědělskou kooperativu Wakulimu založenou samotnými farmáři, jelikož věříme, že nejlepší pomocí je pomoc ke svépomoci.

Kdo jsme?

Členové Maendelea jsou absolventi a studenti oboru Mezinárodní rozvojová studia v Olomouci. Část z nás se rozvojové spolupráci věnuje také v profesním životě, ať už jako terénní pracovníci v jiných organizacích, nebo na akademické půdě. Pro Maendeleo všichni pracujeme jako dobrovolníci ve svém volném čase, bez nároku na honorář. Nejsme jen parta nadšenců. Věříme, že aby se rozvojová pomoc dělala dobře, musí se stejně jako každý jiný obor dělat nejen srdcem, ale také s rozmyslem. Neodmyslitelnou součástí týmu jsou i naši tanzanští spolupracovníci, bez nichž by žádný z projektů nemohl fungovat.

2

Jak to všechno začalo?

Příběh Maendelea začal v roce 2011, kdy se náš předseda Martin vydal do Tanzanie dělat výzkum o příčinách chudoby v oblasti. Během rozhovorů s farmáři a sběru dat zjistil, že drobní zemědělci považují za největší problém nedostatek kapitálu. Zároveň pochopil, že silnou stránkou tamní farmářské komunity je vzájemná soudržnost. Proto po návratu společně s přáteli založil Maendeleo, které záhy podpořilo vznik první svépomocné skupiny a poskytlo jejím členům první mikropůjčky. Jelikož se postup osvědčil a mikropůjčky byly úspěšně investovány a splaceny, další rok se počet zapojených farmářů zvýšil a projekt se začal postupně rozšiřoval.

Proč to děláme

Naše filozofie

Pracujeme dlouhodobě a koncepčně, jelikož víme, že efektivní pomoc v rozvojových zemích nemůže být nárazová. Podporujeme farmáře bez ohledu na jejich kmenovou příslušnost či víru. Lidé jsou u nás na prvním místě. Jsme přesvědčeni, že farmáři z Usangu potřebují hlavně příležitost a impulz k tomu ukázat, co v nich je. Právě to se jim Maendeleo snaží zajistit.

Snažíme se za sebe nechat mluvit hlavně činy. Pokud se chcete dozvědět více, prohlédněte si výroční zprávy shrnující ty nejdůležitější informace z uplynulých let.

K výročním zprávám se dostanete proklikem na jednotlivé roky.

Ruce a rýže

Tým

Předseda Maendelea Martin Schlossarek

Martin Schlossarek

Je zakladatelem a předsedou spolku. V Tanzanii byl nesčetněkrát, je srdcem našich aktivit v Usangu. Pracuje na Katedře rozvojových a environmentálních studií v Olomouci, kde se zabývá mimo jiné efektivitou rozvojové pomoci v Africe. Zároveň pracuje jako evaluátor v organizaci Schola Empirica.

Místopředsedkyně Maendelea Zuzka Břehová

Zuzana Břehová

K Maendeleu se přidala roku 2012 a dnes je jeho místopředsedkyní. I díky tomu, že dobře zvládá komunikaci ve svahilštině, se stará o naše projekty v Tanzanii. Má ráda přírodu a zvířata. Je absolventkou rozvojových studií, pracuje jako koordinátorka humanitární pomoci v DR Kongo pro organizaci Člověk v tísni.

Členka Maendelea Katka Mejsnarová

Katka Mejsnarová

Dobrovolničit pro nás začala v roce 2013. Je tajemnicí organizace, a protože krásně maluje, tak i naší grafičkou. Do Tanzanie jela poprvé v roce 2015 a od té doby se tam ráda vrací. Baví ji práce s lidmi, hendikovanými a dětmi. Pracuje v organizaci Schola Empirica na vzdělávacích projektech určených pro nejmenší.

Členka Maendelea Adéla Hemelíková

Adéla Hemelíková

K Maendeleu se přidala koncem roku 2014 společně s Renčou. Organizuje akce pro veřejnost, ať už jde o fundraising či prezentace naší činnosti. Miluje cestování, hory a ráda jezdí na koni. Momentálně studuje magisterský program rozvojových studií.

Členka Maendelea Renča Matová

Renáta Matová

Pochází z Nového Mesta nad Váhom a k naší organizaci se připojila koncem roku 2014. V Maendeleu má na starosti správu financí a webové stránky. Má ráda turistiku a cestování, neustále ji to táhne do hor. V současnosti také ještě studuje.

Členka Maendelea Bára Hudcová

Barbara Hudcová

V Maendeleu dobrovolničí od roku 2013, o dva roky později strávila léto v Tanzanii. Spolu s Kačkou má na starost Krámek naruby a dále se věnuje propagaci organizace a psaní textů. Mezi její koníčky patří cestování po světě a hraní deskových her.

Členka Maendelea Petra Oravcová

Petra Oravcová

Členkou naší organizace se stala roku 2015, ovšem už dlouho předtím vypomáhala při organizaci našich akcí a veřejných prezentací. V Maendeleu je nepostradatelná při zpracovávání administrativy. Má ráda jógu, sport, hory a turistiku.

Člen Maendelea Vojtěch Jochim

Vojtěch Jochim

Je nejmladším členem týmu. Přidal se k nám v roce 2017. Pro spolek obvykle píše texty a zprávy sponzorům a pomáhá s pořádáním akcí. Jeho největším koníčkem jsou housle, zajímá se také o žurnalistiku a rád si zasportuje. Studuje bakalářský obor Mezinárodní rozvojová studia.

Člen Maendelea Michal Přecechtěl

Michal Přecechtěl

V současnosti je oporou při organizaci Gamenightu a fundraisingu obecně. Je absolventem Mezinárodních rozvojových studií, dnes je však úspěšným podnikatelem s recyklovanými tonery. Mimo Maendeleo se dobrovolně angažuje také v hnutí Duha.