nezisková organizace, pomoc ke svépomoci, TanzanieKdo byl podpořen v minulosti?

Rok 2018
Roky 2016 a 2017
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2012
Rok 2011

2018

V roce 2018 bylo Maendeleem podpořeno devět svépomocných skupin (jmenovitě Manufaa, Mkombozi, Faraja, Nyinesu, Motomoto, Tukazane, Mashujaaa, Tujimbaje a Tujendaje). Skupinovou či individuální mikropůjčku tedy dostalo dohromady 90 farmářů.

Níže si můžete prohlédnout vybrané fotky farmářů zapojených v roce 2018. Fotky pořídili dobrovolníci Maendelea a lokální supervisoři.

2016 a 2017

Níže naleznete profily některých farmářů, kteří byli Maendeleem podpořeni na konci let 2016 a 2017. Profily jsou v původním znění, v němž byly zveřejněny v září 2016.

Ramadani Wilimi
Ramadani Wilimi Ramadani má se svou ženou Leou dvě dcery. Prvorozená dcera se jmenuje Hustna a je jí 9 let, mladší holčička se jmenuje Anifa a letos jí bylo 6 let. Všichni spolu žijí v malém domku v Utengule. Ramadani zatím obstarává jeden akr půdy, který má pronajatý. Doufá, že díky projektu bude mít vyšší zisky, ze kterých by mohl postavit nový dům pro svou rodinu.

Ally Exgavel
Ally Exgavel Ally pochází z vesnice Utengule/Usangu a spolu se svou manželkou a jejich 4 dětmi se budou brzy stěhovat do nového domku, který Ally sám postavil. Než přijde období dešťů, tedy do konce roku, musí dokončit to nejdůležitější – střechu. Ally obdělává dva a půl akru půdy. Peníze z očekávané vyšší úrody díky podpoře Maendelea by si rád spořil, aby si mohl koupit malý traktor.

Ismaili Rajabu
Ismaili Rajabu Ismaili bydlí v Utengule/Usangu společně se svými dvěma ženami Tabu a Halimou, dohromady mají 7 dětí. Kromě pěstování rýže se věnuje také pěstování kasavy, což mu zajišťuje příjmy navíc. Prozradil nám, že díky dovednostem a novým zkušenostem, které se díky projektu Podpora farmaření v loňském roce naučil, se mu zdvojnásobily výnosy z polí, momentálně obdělává celkem 2 akry půdy. Až našetří více peněz, chce je investovat do oprav domu, aby se mu s jeho velkou rodinou lépe bydlelo. Ismaili má velký zájem zůstat i nadále v projektu.

Festo Shibanda
Festo Shibanda Festo je usměvavý, stále dobře naladěný a rád vtipkuje. Stará se sám o svých 5 dcer a jednu vnučku, kterou má jeho nejstarší dcera Esta. Jeho žena bohužel před pár lety zemřela. Festo je předseda svépomocné skupiny Mkombozi, která vznikla ve vesnici Utengule/Usangu. Pokud od Maendelea dostane mikropůjčku, z vyšších výnosů z polí chce dát to nejlepší svým dcerám.

Suzana Simoni
Suzana Simoni Suzana žije se svými dětmi v Mahangu. Dvě děti již dokončily střední školu, takže jí letos mohly pomáhat na poli se sklizní, protože v červnu byla na operaci. Jedno dítko nedávno nastoupilo do základní školy a nejmladšího syna Simona ještě nosí v šátku. Zajímavé je, že Suzana pochází z kmene Sukuma, zatímco většina obyvatel Mahanga je z kmene Sangu. Ze zisků navíc by si ráda pořídila býka.

Baturi Bashiri
Baturi Bashiri Baturi bydlí se svým manželem Safilim Muhamedem v Utengule/Usangu a vychovávají spolu 5 dětí. Nejmladší z rodiny jsou dvojčata Kalim a Kasim, kterým je 9 let. V projektu je Baturi nyní rok a letos usiluje o první individuální mikropůjčku, na kterou se už moc těší a doufá, že jí zlepší život. Za zvýšené zisky by ráda posílala děti do školy a nějaké peníze by si chtěla ušetřit. Obdělává 1 akr půdy.

Naomi Kisambwe
Naomi Kisambwe Sympatická Naomi má 7 dětí, z nichž 5 chodí stále na základní školu. S dětmi i manželem Maendeleem žijí v Mahangu. Projekt si zatím moc pochvaluje, její úroda se po vstupu do svépomocné skupina zvýšila meziročně ze sedmi pytlů na patnáct a zároveň si chválí, že získala spoustu dovedností a znalostí díky schůzkám na tréninkovém poli. Doufá, že její zisky z prodeje budou natolik vysoké, aby příští rok pokryly náklady na nezbytnou opravu střechy.

Fefosto Phredric
Fefosto Phredric Fefosto má 24 let. Žije v Iduyi s manželkou Siwemou a synem Lewisem, kterému jsou 4 roky. Vloni obdělal čtyři akry rýže, akr kukuřice a půl akru fazolí. Fefosto je i aktivním obchodníkem, rýži se snaží zpracovat, aby ji prodal s vyšší přirážkou. Fefosto do svépomocné skupiny Mashujaa vstoupil teprve letos a moc se těší na to, až bude farmařit podle rad ze zemědělských seminářů.

Laeri Festo
Laeri Festo Laeri žije spolu se svým manželem Musou a čtyřmi dětmi v Utengule. Nejmladší syn se jmenuje Antoni a je mu jeden rok, jeho starší bráchové se jmenují Cleve (4 roky) a Jafet (6). Jediné dceři, která je nejstarší ze všech dětí, je 10 let a jmenuje se Engo. Laeri zatím obstarává jeden a půl akru půdy. Ze zisků z prodeje rýže by ráda koupila cement na opravu domu, zároveň by chtěla založit chov koz.

Hadija Emeli
Hadija Emeli Hadija bydlí s manželem Amerim a čtyřmi dětmi v cihlovém domku s plechovou střechou a dvorkem. Prvorozená dcerka se jmenuje Sara a je jí 10 let, mladší setřičce Bimunu je 6 let. Třetím v řadě je jediný syn, tříletý Avadi. Nejmladší je dcerka Hajira, které je teprve 7 měsíců. Když se Hadija doslechla, že jedna ze svépomocných skupin v Mahangu hledá nového člena, hned se o místo přihlásila a zbytek skupiny ji v projektu vřele přivítal.

Meema Siwila
Meema Siwila Meema obývá se svou pětičlennou rodinkou malý domek s hliněnou omítkou a slaměnou střechou. Vybavení jejího domečku je velmi skromné, pouze stoličky a malý stůl. Že je dobrá hospodyňka je vidět na první pohled: dům je vždy krásně uklizen. Kromě Meema a jejího muže bydlí v domě devítiletý Simon, pětiletý Frederick a Ester, která teprve nedávno oslavila první narozeniny. Meema je podnikavá a po práci na poli často prodává benzín projíždějícím taxi-motorkářům.

Halima Mbilini
Halima Mbilini Halima pochází z Iringy, ale se svým manželem Petro Ruandem žije už delší dobu v Utengule. Mají spolu dva syny Baraka a Joeliho. Starší syn Baraka má už svou rodinu, avšak mladší Joeli stále ještě bydlí s Halimou a Petrem. Halima vloni obdělala jeden akr půdy, ale doufá, že díky projektu bude moci příští rok expandovat. Po prodeji rýže by ráda investovala do oprav jejich skromného domku.

Skupina Faraja
skupina Faraja Jméno skupiny znamená "důvěra v sílu vzájemnosti". Stvořit skupinu je napadlo, když pozorovaly úspěchy jejich kamarádů ve skupinách z Utengule a Mahanga. Teď už společně plánují založení vlastní zahrady na pěstování zeleniny, těší se na další zemědělské semináře a především na spolupráci mezi sebou. Většina členů skupiny je z Utengule.

Skupina Motomoto
skupina Motomoto Název Motomoto znamená "Pracujme společně". Skupinu spoluzakládal farmář Shabani Ramadani, jehož původní skupina se rozpadla. Shabani měl velký zájem se do projektu vrátit, a postupně se mu povedlo najít sedm známých, kteří se pro Podporu farmaření nadchli. Výhodou skupiny je velmi mladý průměrný věk jejich členů a pro někoho možná také to, že je tvořena hlavně ženami.

Skupina Tujimbaje
skupina Tujimbaje A je to tady! První ryze ženská svépomocná skupina v projektu Maendelea. Říkají, že muži by jim dělali ve skupině jenom neplechu. Síla jim prý chybět nebude a tak směle plánují v příštím měsíci vyrábět cihly, aby si ozkoušely vzájemnou spolupráci a taky aby si přivydělaly před obdobím dešťů. Název skupiny? "Pracujme tvrdě". Dobrovolníci potvrzují, že pokud budou pracovat tak dobře jak přesné jsou jejich příchody na schůzky, nemusíme se o tuhle skupinku odvážných žen bát.

2015

Níže naleznete profily některých farmářů, kteří byli Maendeleem podpořeni v roce 2015 (profily jsou v původním znění v jakém byly zveřejněny v září 2015).

Omari Shiwua Mashiuya
Omari  
Shiwua Mashiuya Padesátidvouletý Omari bydlí ve vesnici Yduya spolu se svými čtyřmi dětmi a manželkou. Všichni spolu žijí pod jednou střechou v malém, ale útulném domečku. Omari věří, že vzdělání je to nejdůležitější co svým dětem může dát a proto je velmi rád, že všechny jeho děti mohou studovat. Vzdělání je také jedním z hlavních důvodů, proč Omari vstoupil do projektu. Nemůže se dočkat zemědělských seminářů v tomto roce. Omari je velmi pozitivní a veselý člověk.

Zamda Senti
Zamda  
Senti Třicetisedmiletá Zamda je nejenom dobrá farmářka, ale také výborná kuchařka (vaří nejlepší kuře s rýží široko daleko). Spolu s manželem Adamem se stará o 5 dětí. Nejmladšímu Amidovi je teprve rok a půl, zatímco ze 14leté Rahemy je už velká slečna. Čtyři nejstarší děti chodí do školy a Zamda by jim ráda dopřála i vyšší vzdělání. Celá rodina žije společně ve vesnici Yduya. Zamda vstoupila do projektu, protože by rodině ráda zajistila správnou výživu a zvýšila jejich životní úroveň.

Stela Emanuel Katiti
Stela Emanuel Katiti
Stela  
Emanuel Katiti Stela je šťastně ženatá se sympaťákem Adamem, oba jsou farmáři. Spolu vychovávají 5 dětí. Gody, Fabiano, Rehema a Ofredy jsou jejich vlastní. Dále se pár stará o svou neteř Josephinu, jejíž matka (Adamova sestra) před pár lety zemřela. Stela doufá, že i do budoucna bude moct svým dětem poskytnout vzdělání. Všechny děti jsou velice cílevědomé a ví, čím by v budoucnu chtěli být. Velké plány má i Rehema, které ani problémy se sluchem nebrání v tom, stát se krejčířkou.

Rahabu Beni
Rahabu  
Beni
Mladá farmářka Rahabu má teprve 28 let. Bydlí společně s manželem Isayou a třemi dětmi Imanim, Isayou a Onesmou. Mezi všemi dětmi je tříletý rozdíl. Dva nejstarší chodí do školy, kde je jejich nejoblíbenějším předmětem svahilština. Rahabu vítá podporu Maendelea, protože věří, že jí pomůže zabezpečit rodinu a poslat všechny své děti do školy.

Kissa Matenge
Kissa Matenge
Kissa letos oslavila jubilejní padesáté narozeniny. Žije společně s manželem Yohanem, který je taky farmářem. Rodinnou farmářskou tradici podědil i nejstarší syn Deo. Zbylé tři děti zatím stále studují. Kissa je známý šprýmař a vždy dokáže spolehlivě rozesmát všechny kolem. Ve své skupině je proto velmi oblíbená. Ráda by si v příštím roce pořídila krávu či býčka, které by jí ušetřili práci na poli.

Kuruthum Mikidadi
Kuruthum  
Mikidadi Kuruthum žije již 18 let po boku svého manžela Amlika. Amlik kromě farmaření příležitostně pomáhá i s výrobou cihel. Společně vychovali tři děti. Nejstarší Godlove má 20 let, prostřední Grace 17 a nejmladší Siwemě je 8. Velkým snem Kuruthum je postavit nový větší dům pro celou její rodinu. Kuruthum si potrpí, aby bylo okolí jejího domu vždy pečlivě uklizeno a upraveno. Díky své pověstné pečlivosti byla zvolena předsedkyní svépomocné skupiny Mashujaa.

Vomilia Msonsa
Vomilia  
Msonsa
Vomilia žije pod jednou střechou s dalšími sedmi lidmi. Společně s manželem Angelem se starají o tři dcery a dva syny a vychovávají také syna Vomiliina nedávno zesnulého bratra. O projektu se dozvěděla od kamarádky a doufá, že jí zvýšená úroda a výdělky díky podpoře Maendelea pomohou zvětšit a opravit jejich dům. Vomilia je velmi zručná a ve volném čase se ráda věnuje pletení ozdobných koberců. O tom, že má šikovné ruce, se můžete přesvědčit pohledem na stěnu za Vomiliou.

Tatizo Mwandawalu
Tatizo Mwandawalu Dvaadvacetiletý Tatizo Mwandawalu žije v malém, ale útulném cihlovém domku, který postavil vlastníma rukama už před třemi lety. Bydlí v něm spolu s malým synem a s manželkou. Je jedním z nejpracovitějších lidí ze Suzaniny svépomocné skupiny, jejímž členem se stal v roce 2014. Tatizo si chce příští rok koupit vlastního býka, aby si jej na nutné zemědělské práce pokaždé nemusel pronajímat.

Kaudime Umfubulua
Kaudime Umfubulua
Kaudime, které je 54 let, žije ve vesnici Utengule se svým manželem Hamalim. Jsou spolu již 28 let a vychovali dohromady 7 dětí. Kaudime se věnuje farmaření a chovu malého stáda koz, které vlastní. V domě žije také se svými vnoučaty, o které se stará zatímco jejich maminka chodí do školy. Kaudime by za ušetřené peníze ráda opravila dům, aby se jí a její početné rodině lépe bydlelo.

Marta Ngosongo
Marta Ngosongo
Marta tvoří spolu s manželem Johanem sympatický pár. Mají spolu děti Moniku a Evu (jména vybírali prarodiče) a žijí společně pod jednou střechou ve vesnici Utengule. Marta je velmi pracovitá a kromě starosti a farmaření si najde čas také na drobné obchodování. Když jsou ve vesnici či okolí trhy, Marta doma navaří a potom jídlo prodává lidem. Za ušetřené peníze by chtěla opravit střechu na domě.

Justa Bonifas
Justa Bonifas
Justa letos oslavila třiatřicaté narozeniny. Bydlí v domě se svými třemi dětmi a manželem Antonim, za kterého se provdala ve 20 letech. Justa ráda myslí na budoucnost, a proto by si chtěla za ušetřené peníze koupit další akr pole.

Ashura Jackobo
Ashura Jackobo Ashura je moc milá a pracovitá farmářka. V projektu bude od nadcházející sezony zapojená již třetím rokem a říká, že se při praktickém vzdělávání naučí vždy něco nového. Začala například používat přírodní hnojiva a nemůže si je vynachválit. Těší se, že se letos naučí, jak (zejména) kravský trus a další přírodní materiály správně zpracovávat díky novému konceptu seminářů, jejímiž součástí bude i kompostování.

Skupina Mashujaa
Mashujaa Skupina Mashujaa je do projektu zapojená nyní druhým rokem. Stále dostává svému názvu, který v překladu znamená „hrdinové“, jimiž pro nás svou výjimečnou pracovitostí, elánem a upřímností opravdu jsou. Do projektu přináší pozitivní energii a jsou inspirací pro ostatní farmáře. Skupinu tvoří pět žen a tři muži. Této ženské převahy ve skupině si oni sami cení a jdou tak příkladem. V průběhu roku se společně scházeli pravidelně každou středu, aby diskutovali o tom, jak jim to jde. Kromě společného rýžového pole si členové dohromady pronajali také pole kasavy, aby zvýšili své zisky.

Skupina Mkombozi
Mkombozi Mkombozi je aktivní svépomocná skupina, jejíž členové bydlí ve vesnici Utengule Usangu. Tvoří ji tři ženy a pět mužů. Díky loňské spolupráci s Maendeleem a pokroku, kterého jako skupina dosáhli, věří, že i nadcházející sezona pro ně bude úspěšná. Těší se především na zemědělské semináře a na to, že se naučí zase něco nového.

2014

Níže naleznete profily některých farmářů, kteří byli Maendeleem podpořeni v roce 2014 (profily jsou v původním znění v jakém byly zveřejněny v září 2014).

Godwin Mlaga
Godwin Mlaga Godwin (64 let) si zaslouží obdiv: když byl mladý, poranil si nohu, a od té doby se může pohybovat jen pomocí berlí. Přesto je plnohodnotným farmářem, který se vždy dokázal postarat o svou rodinu. S manželkou Glorií mají celkem sedm dětí, čtyři z nich jsou však už dávnou dospělé a další dvě studují ve městě. Doma tak často bývá jen dvanáctiletá Huruma.


Andreas Mwanda
Andreas Mwanda Andreas Mwanda má 54 let a se svou o dvanáct let mladší ženou Minji živí celkem sedm dětí ve věkovém rozpětí od sedmi do dvaceti jedna let. Žijí v Mahangu a rádi by si do budoucna ulehčili práci tím, že si koupí dobytek pro práci na poli.


Msafiri Abdahamani
Msafiri Abdahamani Osmatřicetiletý sympaťák Msafiri a jeho žena Safi žijí v Mahangu. Mají dvě děti: čtrnáctiletou holčičku Ashu a osmiletého Farhana. Msafiri by si chtěl za příjem navíc, ve který díky zapojení do programu doufá, založit malé stádo dobytka.


Charles Gazi
Charles Gazi Charles se řadí do kmene sukumů a žije s manželkou Marií na samém kraji Mahanga. Společně s dětmi žijí v tradičním domě hned vedle překrásného a mimořádně vzrostlého baobabu. Kamarádi Charlesovi přezdívají Mwanagazili a říkají o něm, že je to farmář každým coulem.


Habibu Saidi
Habibu Saidi Padesátník Habibu je respektovaný lídr jeho svépomocné skupiny. Žije s manželkou Madawou (40 let) a třemi dětmi nedaleko tržiště v Mahangu. Děti se jmenují Abasi, Salima a Taina. Manželka bohužel v době focení nebyla doma.


Salum Hamisi
Salum Hamisi Salum Hamisi je benjamínkem mezi farmáři, kteří budou v letošním roce podpořeni Maendeleem. Je mu teprve dvacet pět let a se svou devatenáctiletou manželkou Atou bydlí v tradičním a skromném domě v Mahangu. Pár je dosud bezdětný.


Mariamu Husseini
Mariamu Husseini Mariamu je třicet dva let a žije s manželem Ezekiou a třemi dětmi v Mahangu. Čtrnáctiletý Aly letos začal chodit na střední školu, zbylé dvě děti navštěvují nedalekou základku - devítiletý Husseini chodí o třídu výš než osmiletá Shakimu.


Charles Ncheje
Charles Ncheje Charles Ncheje (53 let) žije v tradičním domě mezi Mahangem a a Utengule Usangem. Rád by si postavil nový, na stejném místě. Jistě by to potěšilo i jeho o devět let mladší ženu Suzanu a jejich pět dětí. Třeba si tento sen i díky podpoře Maendelea skutečně splní :-).


Felestina Kyamba
Felestina Kyamba Šestatřicetiletá Felestina žije v hezkém domečku v Mahangu se svým o pět let starším manželem Yasinim a třemi dětmi. Zatímco patnáctiletý Kasimu studuje na nedaleké střední školu a osmiletá Tusimbi na základku, nejmladší holčička Valentaini si ve svých třech letech stále ještě užívá nekonečného volna :-).


Lwidiko Mdenye
Lwidiko Mdenye Dvaapadestátiletý Lwidiko Mdenye žije s o čtyři roky mladší manželkou Olinou a dětmi Anastasií a Richardem v útulném domečku na kraji Mahanga. Mikropůčjku Maendelea poprvé čerpal vloni: velikou úrodu, kterou díky ní sklidil, si velmi pochvaloval.


Sikitu Mjenga
Sikitu Mjenga Sikitu Mjenga (32 let) i její manžel Constantino pocházejí z Mahanga. Mají jediného syna Rizikiho, který má třináct let a letos by měl dokončit základní školu. Sikitu a Constantino by si chtěli koupit motorku. Moc by se jim hodilo pro zásobování malého obchůdku s potravinami, který provozují.


Eliakim Mwapasi
Eliakim Mwapasi Šestapadesátiletý Eliakim Mwapasi je neuvěřitelně pracovitý a v komunitě respektovaný člověk. Na tréninkovém poli patřil v loňském roce k největším dříčům. S mamželkou Evou mají tři děti ve věku 19 až 29 let. Žijí v tradičním domě a rádi by si postavili nový: větší, modernější a pohodlnější.


Asha Salum
Asha Salum Asha Salum má 34 let a po smrti manžela se sama stará o tři děti: sedmnáctiletou Mwajum, čtrnáctiletého Mwidiniho a nejmladšího raubíře Saluma. Musí se pořádně ohánět, její dům by potřeboval opravit, stejně tak by se dětem hodilo alespoň jedno jízdní kolo.


Alesi Siwila
Alesi Siwila Alesi Siwila (35 let) a její manžel Siwila živí tři děti: školou povinné dcery Marthu a Fasnesi a teprve pětiletého Mobekaiho. Oba rodiče si uvědomují význam bílkovin pro zdravý vývoj dětí, proto by rádi přikoupili slepice a další domácí zvířata, aby jim zajistili dostatečný přísun masa.


Ally Tahamimu
Ally Tahamimu Dvaapadesátiletý Ally žije v Malawatu a má neuvěřitelně rozvětvenou rodinu. Žije se svou ženou Fatumou a spoustou dětí. Celkem jich má deset, některé z nich jsou však již dospělé a odstěhovaly se. Není překvapením, že cílem Allyho je díky většímu příjmu zajistit co nejvíce svým dětem adekvátní vzdělání.


Skupina Upendo
Skupina Upendo Lidé v této skupině si zakládají na hezkých vztazích, které mezi nimi panují, možná i proto se v překladu jmenuje "Láska". Mezi jejími členy je i nejstarší farmář, který byl kdy Maendeleem podpořen: přestože je mu 68 let, jeho sílu i zdraví by mu mohli závidět i mnozí třicátníci :-). Stejně jako Chemi Chemi si Upendo zvolilo jako patrona vlka.


Skupina Nyinesu
Skupina Nyinesu Svépomocná skupina Nyinesu pochází ze zemědělského městečka a správního střediska Utengule Usangu. Společným oblíbeným zvířetem je žirafa, kterou muži obdivují pro její schopnost nadhledu a ženy pro její ladnost.


Skupina Mashujaa
Skupina Mashujaa Název skupiny Mashujaa znamená v překladu "Hrdinové". Jako patrona si její členové vybrali lva. Reprezentanty Maendelea velmi potěšilo, že jsou v ní ženy i muži zastoupeny rovnoměrne. Všichni pocházejí z malebné vesničky Iduya.


Skupina Chemi Chemi
Skupina Chemi Chemi Tato druhá svépomocná skupinka z Iduyi si jako své oblíbené zvíře vybrala mrštného a vytrvalého vlka. V českém jazyce se skupina jmenuje Oáza. Stejně jako u druhé skupiny platí, že jsou v ní obě pohlaví zastoupena stejně.


Skupina Shukurani
Skupina Shukurani Shukurani (v češtině "Děkujeme") by chtěla díky programu Maendelea dokázat velké věci, proto nepřekvapí, že si jako svého zvířecího reprezentanta zvolili její členové slona. Podmínky programu Maendelea znají velmi dobře od svých kamarádů - v Mahangu, odkud skupina pochází, totiž Maendeleo působí už od roku 2011!


Skupina Mkombozi
Skupina Mkombozi Mkombozi pochází stejně jako Nyinesu z Utengule Usangu. Jejím patronem je nosorožec dvourohý, jeden ze symbolů Tanzanie a současně jeden z nejohoroženějších savců na Zemi. Lídři skupinky jsou známí jako velmi pracovití lidé a mají mimořádně dobrou pověst.


Skupina Songa Mbele
Skupina Songa Mbele Jediná svépomocná skupina z vesnice Malawatu zvolila velmi progresivní název: Songa Mbele znamená vpřekladu Vpřed. Jejím symbolem je dobytek, symbol afrických zemědělců, což dokazuje oddanost skupiny řemeslu, které je živí :-).


2013

Níže naleznete profily některých farmářů, kteří byli Maendeleem podpořeni v roce 2013 (profily jsou v původním znění v jakém byly zveřejněny v září 2013).

Kuburi Tahamimu
Kuburi Tahamimu Kuburi Tahamimu (32 let) žije s o sedmnáct let starším Saidim v srdci Mahanga. Společně vychovávají pět dětí, z nichž tři jsou svědectvím Saidiho prvního rozvedeného manželství. Obývací pokoj zdobí televize, kterou už drahnou dobu nikdo nezapnul. Provoz generátoru, který zajišťuje přísun elektrické energie, je pro rodinný rozpočet příliš velké sousto. Díky mikropůjčce, kterou rodina obdrží, by se to snad mohlo změnit.


Juliana Mpunga
Juliana Mpunga
Juliana Mpunga (44 let) sdílí své obydlí s osmapadesátiletým manželem Martinem a dvěmi nejmladšími dětmi. Jejich tři starší sourozenci už si založili vlastní rodinu a na Martinovi a Julianě jsou už nezávislí. Sympatický pár doufá, že se jim díky dobré úrodě podaří zahájit výstabu nového domu.


Ashura Jackobo
Ashura Jackobo Ashura Jackobo (35 let) bydlí v Utengule/Usangu. Před lety se vdala za Mussu, kterému ale nikdo neřekne jinak než "Zizou". Mussa je totiž v okolí vyhlášený pro svůj fotbalový um a místní ho proto přirovnávají ke slavnému fotbalostovi Zinedinu Zidanovi. Kromě nich tvoří rodinu ještě patnáctiletá dcera Rahima a dva ještě mladší chlapečci. "Zizou" vůbec nepochybuje o tom, že jim půjčka pomůže a prohlásil, že ji rodina splatí o rok dříve, než podle dohody musí.


Jonisya Antoni Mhema
Jonisya Mhema Jonisya Antoni Mhema (43 let) žije společně se svým mužem Juliasem a sedmi dětmi ve skromném domě na okraji Mahanga. Od zapojení do programu Maendelea si oba manželé slibují, že se jim konečně povede našetřit na koupi páru volů, který by jim ulehčil práci na poli. Snem Jonisye a Juliase je postavit v budoucnu pro svou rodinu větší dům.


Fidelis Ngadupa
Fidelis Ngadupa
Fidelis Ngadupa (46 let) a jeho o dva roky mladší žena Amina mají čtyři děti. Nejstarší z nich je Msafiri, který zrovna nastoupil na střední školu do nedalekého Utengule. Od půjčky si stejně jako ostatní slibují pořádnou úrodu, kterou by rádi proměnili v koupi dvou volů. Později by chtěli zvelebit své skromné rodinné sídlo.


Ephraem Mpanjile
Ephraem Mpanjile
Ephraem Mpanjile (41 let) vychovává společně s jeho sympatickou ženou Sarah tři dcerky. Nejmladší Bernardeta má teprve jeden rok, Mesiah šest let a nejstarší Beatrice nedávno oslavila jedenácté narozeniny. Ephraem je velký fanoušek organického zemědělství, půjčka mu kromě jiného umožní použít na svém poli adekvátní množství přírodního hnojiva. Ze zvýšených zisků by rodině rád zajistil lepší bydlení.


Omari Mssa Mbago
Omari Mbago Omari Mssa Mbago (28 let) je nejmladším členem své skupiny. V Malawatu, kde od narození žije, je známý nejen jako pracovitý zemědělec, ale i jako šikovný řemeslník. Má pověst skvělého tesaře a výborně prý zastane i zednické práce. V ještě ne úplně dostavěném domě žije se svou ženou Jashifou, pětiletou dcerkou Mwanaibou a s ještě o dva roky mladším synem Ikramem. Omarovým snem je koupit malý traktor, který by používal nejen na svém políčku, ale pronajímal ho i sousedům.


Shabani Ramadhani
Shabani Ramadhani Shabani Ramadhani (31 let) je jen o tři roky starší než Omari. Společně s pětadvacetiletou manželkou Zainabu jsou od května tohoto roku pyšnými rodiči, narodila se jim dcera Munira. Shabani je živoucím důkazem pořekadla, že "komu se nelení, tomu se zelení". Jejich obydlí je vždy čisté a na místní poměry přepychové. Až si díky mikropůjčce vydělají dost peněz navíc, rádi by si koupili dojnou krávu.


Mesia Dakia
Mesia Dakia Mesia Dakia (41 let) se stejně jako Kudula Tahamimu cítí znevýhodněná tím, že se jí v dětství nedostalo žádné vzdělání - je negramotná. Domácnost sdílí se svým manželem Ahmadim a dvěma dětmi: synem Sambaiem a synovcem Maikem. Obě děti navštěvují místní základní školu, kterou dokončí za dva roky. Půjčka pro jejich rodiče by jim mohla umožnit pokračovat ve studiu na dobré střední škole.


Juma Ilonga
Juma Ilonga Juma Ilonga (51 let) se v roce 2011 stal společně s pěticí dalších místních prvním beneficientem programu Zemědělské mikropůjčky. Protože byl jedním z nejvzornějších a nejtvrději pracujích sedláků, dostal v letošním roce příležitost zapojit se znovu. Z možnosti nadále spolupracovat s Maendeleem je nadšený, dobře investovaná půjčka mu totiž pomohla stabilizovat rodinný rozpočet a umožnila zaplatit dětem studium na střední škole.


Kudula Tahamimu
Kudula Tahamimu
Kudula Tahamimu (49 let) žije ve svém nuzném domě v Malawatu sama společně se svým jedenáctiletým synem Fakirim. S manželem se rozvedla, kromě Fakiriho mají ještě tři děti. Obě dcery už jsou vdané a pracují, osmnáctiletého Tahamimu podporuje ve studiu jeho strýček. Jejím snem je zajistit Fakirimu dobré vzdělání a opravit si střechu, přes kterou v období dešťů zatéká.


Msafiri Abdahamani
Msafiri Abdahamani
Msafiri Abdahamani (40 let) a jeho rodina žijí v Mahangu. On i jeho manželka Safisa jsou hrdými rodiči dvou dětí školního věku. Protože jsou oba rodiče velice podnikaví, nechtějí peníze, které si vydělají navíc díky půjčce, použít jen na zvelebování vlastního domu. Jejich cílem je totiž otevřít si malý obchod v centru vesnice. Malý pozemek už mají, zbývá "jen" zajistit zdroje pro výstavbu a další počáteční náklady.


Ismaili Mpanje
Ismail Mpanjile
Ismaili Mpanje (45 let) zažil společně se zbytkem rodiny životní zlom, když tragicky zemřela jeho manželka, se kterou měl šest dětí. Po jejím úmrtí bydlí tři nejmladší u tety v nedalekém Mswiswi. Protože se nejstarší dcera již provdala, žije teď Ismaili jen s šestnáctiletým synem Sakwilem a dvanáctiletým Muhangarem. Zapojení do aktivit skupiny podpořené Maendeleem mu jistě pomůže nejen finančně, ale i psychicky.


Suzana Jacobo
Suzana Jacobo
Suzana Jacobo (34 let) je nejen pyšnou maminkou tří dětí, ale i manželkou Edgara, který obdržel půjčku již v roce 2011. Protože je Edgar příliš vytížený, dohodl se se Suzanou, že do programu bude tentokrát zapojena ona. Rodina si díky mikropůjčce velmi polepšila - konečně si mohla koupit své vlastní rýžové políčko a také začít se stavbou většího a důstojnějšího domu. Náklady na jeho dokončení pravděpodobně "spolknou" většinu příjmů, které jim nová půjčka zajistí.


Sikitu Mjenga
Sikitu Mjenga
Sikitu Mjenga (34 let) žije se svým mužem Constantinem a dvanáctiletým synem v jedné z okrajových čtvrtí vesnice Mahango. Kromě zemědělství je z části živí také malý bar, který mají v pronájmu. Od mikropůjčky si slibují, že jim v budoucnu umožní koupit si pár volů na orbu a také dojnou krávu.


Lwidiko Mdenye
Lwidiko Mdenye Lwidiko Mdenye (53 let) a jeho manželka Olina mají čtyři děti, školou povinná je však pouze dvanáctiletá Anastasia. Ostatní již dosáhly dospělosti. V domě žijí také sedmiletý sirotek Joyre a dočasně i o osm let starší Sarah, jejíž maminka hledá práci v hlavním městě Dar Es Salaamu. Osmičlenné domácnosti se budou příjmy navíc jistě hodit.


2012

Níže naleznete profily farmářů, kteří byli Maendeleem podpořeni v roce 2012 (profily jsou v původním znění v jakém byly zveřejněny v září 2012).

Nathe Tupatane
Nathe Tupathane Nathe Tupatane, 34 let. Žije se svým o 4 roky starším manželem Kyandem. Společně mají tři děti (17letý syn Nimrod, 9letá Lustika a 6letá Heppy). Žijí v Mahangu. Živí je farmaření, ale přivydělávají si i drobným podnikáním (nabíjení mobilních telefonů elektřinou z generátoru). Jsou silně věřící a velmi aktivní v činnosti ve prospěch křesťanské komunity.


Noah Alipipi
Noah Alipipi Noah Alipipi (61 let) má handicapovanou manželku Veroniku a 5 dětí (16letá dcera Isaya, 15letý Lusekelo, 11letý John, 8letá Paulina a roční Cecílii). Noah i Veronika jsou aktivními křesťany. Žijí ve velmi skromném tradičním domě. Sousedé ho popisují jako čestného a pracovitého člověka.


Mussa Ilonga
Mussa Ilonga Mussa Ilonga (44 let) je mladší bratr Jumy Ilongy, který byl v rámci projektu Zemědělské mikropůjčky podpořen v minulém roce a dosáhl velmi dobrých výsledků. Žije v Mahangu se svou 38-letou ženou Mwanaidy a čtyřmi dětmi (22-letý Amidu, 19-letý Naibu, 8-letá Afsa a 5-letá Mwajuma).


Madawa Bashilu
Madawa Bashilu Madawa Bashilu má 42 let. Její manžela Sada zemřel před několika lety a zanechal po sobě dvě děti – pětiletou Yahayu a desetiletého Masibu). Madawa žije na okraji Malawatu v osadě Kajumjumele. Místní ji charakterizují jako o nesmírně pracovitou a vděčnou ženu.


Felestina Kyamba
Felestina Kyamba Felestina Kyamba z Mahanga má 36 let a vyznává Islám. Je vdaná za o dva roky staršího manžela Yasiniho. Společně s ním se stará o tři dcery (14letá Kassimu, 6letá Tusimbigwe a novorozená Valentainy). Kromě nich na Felestině a Yasinim závislí 28-letý univerzitní student Shukuru, 25-letý Mstafa a 21letý Deo. Yasini je místními uznávaný pro svou práci ve prospěch komunity.


Fredy Mfumbulwa
Fredy Mfumbulwa Fredy Mfumbulwa, 62 let. Bydlí v Mahangu v jedné domácnosti s manželkou Saudou a kopou potomků ve věku 8 až 37 let. V 80. letech se osvědčil ve funkci starosty vesnice, vesničané jej stále ještě respektují a uznávají a tak nebylo žádným překvapením, když jej ostatní farmáři zvolili za předsedu celé svépomocné skupiny.


Ibrahim Mdutu
Ibrahim Mdutu Ibrahim Mdutu má 28 let. Jeho o tři roky mladší manželka se jmenuje Konsolata. Společně se starají o 12-letého Johna, 5-letou handicapovanou Emanuelu a 3letého Antona. Do Malawatu se rodina přistěhovala teprve před pěti lety a sousedé si ji velmi rychle oblíbili.


Ally Tahamimu
Ally Tahamimu Ally Tahamimu, 52 let. Žije v Malawatu se svou ženou Fatumou a pěti dětmi (17letý Tahamim, 14letá Falida, 9letá Shamila, 6letá Shazilati a 3letá Kubuli). Ally je v komunitě oblíbený pro svou dobrosrdečnost a pracovitost. Přivydělává si provozováním malého obchodu a poskytováním dalších drobných služeb.


2011

Níže naleznete profily farmářů, kteří byli Maendeleem podpořeni v roce 2011 (profily jsou v původním znění v jakém byly zveřejněny v listopadu 2011).

Miadi Mwakhaya (42)
Miadi Mwakhaya Oblíbený exstarosta Miadi se propadl do chudoby po smrti první manželky. Závisí na něm 4 děti – tři dcery v teenagerovském věku z prvního manželství a ani ne tříletý syn MP. Jeho snem je otevřít v Malawatu bar a obchůdek. Budovy baru i obchodu již fyzicky stojí, Miadi však postrádá dostatek kapitálu, aby je byl schopen uvést do provozu.


Juma Ilonga (49)
Juma Ilonga
Juma Ilonga je vzdělaný a schopný farmář, který doplácí na příliš velkou rodinu. Stará se o manželku a devět dětí, které dorůstají do středoškolského věku. Právě poplatky za studium na střední škole a jedenáct hladových krků vytváří neúměrný tlak na rodinný rozpočet.


Obedi Mengo (69)
Obedi Mengo Obedimu byste rozhodně nehádali 69 let. Stále ještě pracuje tvrdě na poli s cílem zaplatit pro své dva syny (19 a 21 let) studium na střední škole. Neúměrně vysoké poplatky za studium na soukromé střední škole (na vládní se syn Aaron nedostal) úplně vyčerpaly rodinný rozpočet a uvrhly rodinu do chudoby. Aby rodina neměla starostí málo, Aarona ze střední školy letos vyhodili (poplatek za SŠ nebyl zaplacen v plné výši).


Edgar Mlawa (34)
Edgar Mlawa Silně věřící Edgar se stará o manželku a tři malé děti. Nejstarší z nich nastoupí příští rok do první třídy základní školy. Ve snaze zvýšit rodinné příjmy se Edgar kromě farmaření věnuje i obchodu – každý týden jezdí na kole do 50 km vzdálené vesnice Mahango-Jarujue a zpět s několik desítek kilogramů těžkým nákladem kukuřice, kterou pak s přirážkou prodá na trhu.


Terezia Mlungu (43)
Terezia Mlungu Terezii před několika lety zemřel po dlouhé nemoci manžel, od té doby je na zajištění rodiny sama. Jsou na ní závislí 4 synové (22, 18, 11 + 11 let) a jedna dcera (15 let). Terezia nevlastní žádná pole, musí si je pronajímat, což je jen jeden z mnoha důkazů, že její rodina žije v opravdu hluboké chudobě.


Maiko Mkonongo (37)
Maiko Mkonongo
Maiko je člověk se srdcem na správném místě. Posuďte sami: Stará se o své tři děti (5let a dvojčata ve věku 10 měsíců) a nemocného přítele Jacksona, který je na něm zcela závislý. Maikova žena bohužel zemřela při porodu dvojčat a od této nešťastné chvíle se o děti stará hlavně Maikova maminka. Hlavně pro ni a pro děti teď Maiko staví nový dům z pálených cihel.