nezisková organizace, pomoc ke svépomoci, TanzanieKnihovnička v Mahangu

V roce 2015 byla s podporou Maendelea založena v zemědělské vesničce Mahango knihovna o asi 30 knihách. Všechny knihy byly nakoupeny v Tanzanii a jsou ve svahilštině, které rozumí všichni místní. Většinou se jedná o praktické knížky typu jak podnikat, jak dělat dobré zemědělství nebo jak chránit své zdraví. Knihovna je v domě handicapovaného farmáře, který je členem jedné z dobrovolnických skupin podporovaných v rámci projektu Podpora farmaření.

Víte, že je drtivá většiná lidí mladších 35 let z nejméně rozvinutých zemí světa gramotná? Tanzanie ani mikroregion Utengule/Usangu v tomto směru rozhodně nejsou výjímkou.

Knihy se vesničanům půjčují za malý poplatek (v přepočtu přibližně 2.50 Kč), z něhož půlka jde "knihovníkovi" a půlka na obnovu knižního fondu. Zájem o knihovnu byl v prvním roce fungování relativně nízký, její rozšíření v budoucnu podpoříme jen pokud návštěvnost stoupne. Knihovničku jsme založili s minimálními náklady a její fungování jsme nastavili tak, že funguje nezávisle na Maendeleu.

Jsme přesvědčeni o tom, že lidé z Utengule/Usangu nepotřebují milodary ze Západu. Potřebují uvěřit ve své vlastní schopnosti a najít cestu k využití svých dovedností. Potřebují pomoc ke svépomoci. Přečtěte si více o naší filozofii pomoci.

Chcete-li vědět jak podpořit projekt Podpora komunity, navštivte příslušnou kapitolu sekce Pomáhejte s námi.

Ilustrační foto